Kpss a grubu ders çalışma programı

Kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan müfettiş, uzman denetmen, kontrolör yardımcıları ve kaymakam adaylığı gibi kadrolar A-grubu olarak nitelendirilmekte olup, bu kadrolara atanabilmek için yapılan sınava ise Kpss-A sınavı adı verilmektedir. Örnek vermek gerekirse Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanlığı A-grubu kadrolara dahil olmaktadır. Bununla beraber Kpss A-grubu sınavına giren pek çok birey bulunmaktadır. Ancak pek çok aday yeterli puanı almakta zorlanmakta ya da hiç alamayarak hayallerini bir sonraki sınava kadar ertelemektedir. Ancak iyi yapılmış Kpss A grubu çalışma programı ile birlikte A-grubuna dahi mesleklerden birine sahip olmak çokta zor değildir. Fakat program hazırlanması için izlenmesi gereken belli başlı adımlar bulunmaktır. Bu adımları dikkatli bir şekilde takip etmek başarı oranını %75 oranında arttırmaktadır.

Kpss A- grubu çalışma programı hazırlanırken izlenmesi gereken adımlar kısaca kendini tanımak, kendine vakit ayırmak ve zaman belirme konularıdır. İlk olarak çalışma programına neden ihtiyaç duyulduğu sorusuna cevap verilmesi gerekmektedir. Hemen her öğrenci belli dönemlerde düzensiz bir çalışma sürecine girmektedir ancak düzensiz bir çalışma kişiye başarı yerine daha çok zarar vermekte ve istenilen hedefe ulaşamamaya sebep olmaktadır. Bu sebeple kişiler bir çalışma programı hazırlayarak başarı oranını ciddi miktarlarda arttırabilmektedir. İlk adım olan kendini tanıma evresini biraz açmak gerekirse pek çok kişi sınavlara hazırlanma esnasında hazırlanan programda maymun iştahlı davranarak yapmayacağı hedefler koymaktadır. Bu şu anlama gelmektedir. Günlük 8 ya da 10 saatlik bir ders çalışma programı hem gerçekçi olmamakla birlikte zihinsel olarak bireyi yıpratacaktır. Bunun yerine 3 ya da 4 saatlik bir program hazırlamak birey için  daha faydalı olur.

Bir diğer konu ise zaman belirmedir. Kpss A-grubu çalışma programı hazırlanırken kesin zamanlar belirlemek kişiyi sıkıştıran bir yaklaşım olmaktadır ve aksaklık olması halinde motivasyon azalır ve bireyler programdan ayrılmaya başlamaktadır. Son önemli konu ise kendine vakit ayırmaktır. Bu adımda da dikkat edilmesi gereken programdaki boşlukların ne çok kısıtlı ne de çok fazla zaman aralığı içermesidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir