Dgs Ders Çalışma Programı

Dgs yani Dikey Geçiş Sınavı zorlu bir yoldur. Tıpkı diğer sınavlar gibi. Bu nedenle adayların sınava doğru ve sistemli bir şekilde hazırlanması ve belirtilen günde sınava gireceğim mentalitesi ile girmemeleri gerekmektedir. Bu bir sınav olması nedeni ile sınava girmeye karara verildiği andan itibaren zihinsel ve bilgisel açıdan hazırlanmak çok kritik bir noktadır. Sınava girmeye karar verildiği andan itibaren tıpkı üniversite sınavına hazırlanma süreci gibi planlı bir şekilde hazırlanılması gerekmektedir. Ders çalışma programı dgs adayları için bu sebeplerden ötürü büyük önem taşımaktadır. Her şeyden önce sınav başvuru tarihi ve sınav başvurularının nasıl yapıldığı bilinmesi gereken bir konudur.

Ders çalışma programı dgs adaylarının kendilerine uygun olacak şekilde hazırlanması gerekmekte olup gerçekçi ve uygulanamaz programlar hazırlamak yararlı olmayacak ve zaman kaybına neden olacaktır. Program hazırlanırken ilk etapta hangi konularda zorlanılacağını ve hangi konulara programda ağırlık verilmesi gerektiği iyi bir şekilde belirlenmelidir. Çünkü bu konuları en sona bırakmak öğrencide yeterince çalışmadığı hissini oluşturabileceği gibi ardından gelen stres ile birlikte başarı oranını düşürecek bir etmendir. Bunun haricinde programa kesinlikle uyulması gerekmekte olup gün atlanmamalıdır. Ayrıca bir önceki günün devamı niteliğinde olması öğrenci için çok daha yararlı olacaktır. Kesin zamanlar belirlemek yerine o gün çalışılacak konuların ya da derslerin belirlenmesi daha etkili olacağı gibi öğrenci üzerindeki baskıyı azaltacak ve daha iyi odaklanmasını sağlayacaktır.

Ders çalışma programı dgs öğrencileri tarafında hazırlandığında genel olarak abartıya kaçılan çalışma süreleri ile hazırlanmaktadır. Bu durum başarı yerine öğrenciye zarar getirmektedir. Günlük ortalama 5 saatlik düzenli bir çalışma sınav gününe kadar öğrencinin tam anlamı ile hazır olması için yeterli bir süre olacaktır. Tüm bunların haricinde programın son anlarında günlük olarak bir tane deneme yapmak yararlı bir çalışma olacaktır. Sonuç olarak girilen sınavında test biçiminde olduğu göz önüne alınırsa öğrenci sınava aşina olmuş olur hem de soru çözme hızı artar. Bu da öğrencinin sınavda daha hızlı soru çözmesini sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir