CS:GO Bilinmesi Gereken Konsol Komutları

Ülkemizde en çok oynanan oyunlar arasında CS:GO ilk sıralarda yer alır. Yıllardır büyük bir oyuncu kitlesi tarafından oynanan oyun sadece ülkemizde değil dünya çapında da büyük bir oyuncu kitlesine sahiptir. Durum böyle olunca oyun severler oyun hakkındaki bütün detaylı bilgileri öğrenmek istiyorlar. Daha önceki yazılarımızda sizlere CS:GO hakkında birçok bilgi vermiştik. Bugün ki yazımızda ise sizlere CS:G oynarken bilmeniz gereken konsol komutları hakkında bilgi vereceğiz.

Normalde yazımızda sizlere konsol komutları hakkında bilgi verirken konsol ekranına kolaylıkla kopyalayabileceğiniz şekilde bilgi verdik. Fakat bir konsol oyuncusu olarak bu komutları config dosyasına kaydetmenizi öneririz. Bu şekilde komutları daha rahat kullanarak oyununuzu oynamaya devam edebilirsiniz.

Konsol Komutları

Yazımızda sizlere CS:GO’yu konsolda oynarken kullanacağınız bütün konsol komutlarını belirttik. Aynı zamanda bu konsol komutlarının ne işe yaradıklarını yani özelliklerini de belirttik. Bu özelliklere göre istediklerinizi kullanabilirsiniz. Fakat konsol komutlarını kullanırken ve kaydederken bizim yazımızda belirttiğimiz şekilde kaydetmeye ve bir hata oluşmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

mat_monitorgamma<değer> : Bu komutlara oyundaki parlaklık değerini artırabilirsiniz. Özellikle tüneldeki adamları rahat görmeniz için bu komutla bir değer belirlemenizde fayda var. Bizim ölçümlerimize göre burada değer kısmına 1.8 ile 2.00 arasında bir değer girerseniz tüneldeki adamları rahatlıkla görebilirsiniz.

r_drawtracers_firstperson 0: Oyun içerisinde genellikle ateş edildiği zaman dikkat dağınıklığına sebep olduğu için ışık patlamaları kapatılır. Bu komut ateş ettiğiniz zaman ışık patlaması oluşmasını engelleyen komuttur.

mat_queue_mode-1: Oyun oynarken Fps çok önemlidir. Bu komutla beraber FPS değerinizi yükseltebilirsiniz.

fps_max<değer>: FPS ne kadar önemli olduğunu artık herkes biliyor. Sürekli değişen bir FPS değeri oyunlarda kasılma sorunu oluşmasına sebep olabilir. FPS değerinizde sürekli değişkenlikler yaşıyorsanız bu komutu kullanarak FPS değerinizin sabit kalmasını sağlayabilirsiniz.

r_dynamic 0: Dynamic Lighting özelliği genellikle oyuncularda dikkat dağınıklığına sebep olur.  Bu özelliği verdiğimiz komut sayesinde kapatabilirsiniz. Bu şekilde oyunda dikkat dağınıklığını en aza indirirsiniz.

Mat_savechanges: Bu komutla beraber oyun ayarlarınızı koruyabilirsiniz. Oyun ayarlarının korunmaması birçok oyun severin en fazla şikayet ettiği konulardan birisidir.

Cl_radar_always_centered, cl_radar_scale 0.3, cl_hud_radar_scale 1.15, cl_radar_icon_scale_min 1, cl_radar_rotate 1: Bu komutların hepsi radar için yapılan özelleştirme komutlarıdır. Bu komutlarla radarı büyüterek haritayı genişletebilirsiniz. Bu şekilde de rakiplerinizi daha rahat görürsünüz.

cl_hud_background_alpha<değer>: Bu komutla beraber hud arka plan opaklığını değiştirebilirsiniz. Değer verirken oyuncular genellikle 0.1 veya 0.2 değerlerini kullanır.

cl_hud_bomb_under_radar: Bu komutla bomba göstergesinin yönünü değiştirebilirsiniz.

Hud_scaling<değer>: Bu komutla HUD boyutunu değiştirebilirsiniz. Oyuncular genellikle buraya komut olarak 0.8 ile 1 arasında bir değer girerler.

Cl_hud_color<değer>: Bu komut hud renginizin değişmesini sağlar. Değer olarak 1 ile 10 arasında bir değer verebilirsiniz.

Cl_hud_playercount_showcount: Bu komut oyunu ekranınızın üst bölümünde oyuncuların avatarları mı yoksa oyuncu sayılarımı gösterilsin onu belirler. <0=kapalı I 1= açık>

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir